Jak dbać o włosy? 5 zasad, o których musisz pamiętać na co dzień

Ktoś kiedyś powiedział, że piękno wymaga poświęceń. Jeśli za poświęcenie uznamy stosowanie się do kilku prostych zasad, to jest to prawda – bo chcąc mieć zdrowe i piękne włosy, tak naprawdę musimy pamiętać tylko o pięciu rzeczach. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego poradnika dla laików.

Włosy są jednym z tych elementów, od których zależy naprawdę dużo. Są integralną częścią każdej stylizacji, a od tego, jaka jest ich kondycja, zależy nasz wygląd i nasze samopoczucie. Warto więc wiedzieć, jak o nie zadbać. Z tego wpisu dowiesz się, jaki jest przepis na piękne włosy – a potrzebujesz do niego tylko pięciu składników!

5 PODSTAWOWYCH ZASAD PIELĘGNACJI WŁOSÓW

Jak dbać o włosy? Oto pięć prostych wskazówek, dzięki którym pielęgnacja włosów nareszcie zacznie przynosić efekty, a one same zaczną wyglądać lepiej, wzmocnią się i odzyskają zagubione gdzieś po drodze piękno.

Zasada 1.
Najlepsza kuracja dla włosów to… zdrowa dieta.

Nie ważne, jak wiele kosmetyków do włosów byłoby na twojej półce, i jak dobre byłyby ich składy. Substancje, które dostarczamy do włosów z zewnątrz to tylko niewielka część tego, czego potrzebują. Najważniejsza jest dieta, bo jeśli cały nasz organizm jest odwodniony i mamy niedobory składników odżywczych, to cierpią na tym również nasze włosy, paznokcie i skóra. Podstawą jest więc zdrowa, zrównoważona i zróżnicowana dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega, witaminy (np. biotynę) i minerały (zwłaszcza cynk, krzem i selen).

Zasada 2.
Włosy wcale nie potrzebują tak wielu kosmetyków.

Ktoś, kto powiedział kiedyś, że drogą do pięknych włosów jest stosowanie całego arsenału odżywek, masek, szamponów, lotonów, mgiełek i olejków… mylił się. Stosując zbyt wiele kosmetyków, możemy obciążyć nasze włosy, zatkać ujścia mieszków włosowych, wywołać stan zapalny, spowodować łupież. Siła pielęgnacji tkwi w tym, żeby dobrać jak najlepsze kosmetyki i stosować niezbędne minimum, bo tylko wtedy włosy mają możliwość odzyskać równowagę i zdrowiej. W tym przypadku naprawdę sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej.

Zasada 3.
Najgroźniejsza dla włosów jest temperatura i słońce.

Punktem kluczowym pielęgnacji włosów jest ich ochrona. Kto nie chroni swoich włosów przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, ten nigdy nie uzyska upragnionych efektów swoich starań. Największymi wrogami naszych włosów są: wysoka temperatura np. podczas stylizacji i promieniowanie UV, czyli ekspozycja na słońce. Możemy stosować najlepsze maski regenerujące, ale nigdy nie uda nam się odbudować włosów, gdy nie zaczniemy ich chronić. A czasami wystarczy tylko olejek o właściwościach termoochronnych, naturalny filtr UV np. olej arganowy.

Zasada 4.
Olejek do włosów jest w stanie zastąpić niemal wszystko.

I tu pojawia się kolejna wskazówka, czyli ta, że naturalny olejek (najlepiej tłoczony na zimno i nierafinowany) to must have w kosmetyczce każdej kobiety. Można stosować go nie tylko na skórę i paznokcie, ale też na włosy – do olejowania, do ochrony końcówek, jako filtr przeciwsłoneczny, aby ułatwić rozczesywanie i stylizowanie, a także do pozbycia się różnego rodzaju problemów skóry głowy. Warto mieć pod ręką co najmniej jeden, a najlepiej dwa lub trzy olejki.

Zasada 5.
Nawilżanie należy się każdemu rodzajowi włosów.

Na koniec coś, co wydaje się oczywistością, a jednak bardzo często o tym zapominamy – nawilżanie. Człowiek składa się w ponad ¾ z wody, dlatego warto dostarczać ją nie tylko od wewnątrz, ale też zewnętrznie np. w pielęgnacji. Zdrowe, mocne, gładkie i elastyczne włosy to włosy, które są dobrze nawilżone. Warto więc stosować odżywki lub maski z humektantami, czyli składnikami dostarczającymi wodę w głąb włosów. Przy okazji obalamy mit: włosy przetłuszczające się też potrzebują nawilżenia!