TOP 5 ZASAD w pielęgnacji włosów kręconych

Włosy kręcone są piękne, ale też niezwykle trudne, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację. Trzeba uważać nie tylko na to, jakich kosmetyków do włosów się używa, ale też, w jaki sposób się o nie dba. Oto pięć zasad pielęgnacji włosów kręconych, które warto poznać, jeśli chcemy wydobyć ich piękno.

Kobiety o naturalnie kręconych włosach są niczym saperzy – muszą chodzić po tym pielęgnacyjnym polu z niezwykłą uważnością, bo wystarczy jeden niewłaściwy ruch, żeby trafić na minę i skończyć z włosami spuszonymi jak po prawdziwym wybuchu.

Lata doświadczeń i pielęgnacyjnych potknięć pozwalają jednak wysnuć wniosek, że wystarczy stosować pięć zasad pielęgnacji włosów kręconych, aby po dwóch lub trzech myciach zauważyć naprawdę dużą różnice nie tylko w ich wyglądzie, ale też kondycji – będą gładsze, bardziej elastyczne, mocniejsze i pełne blasku.

5 ZASAD PIELĘGNACJI WŁOSÓW KRĘCONYCH

1. Zawsze rozczesuj włosy na mokro!

Podstawowa i najważniejsza zasada w pielęgnacji włosów kręconych dotyczy ich czesania. Czy trzeba to robić? Jak najbardziej! Czy można to robić tak, jak w przypadku każdych innych włosów? Absolutnie! Włosy kręcone wymagają rozczesywania na mokro – należy je umyć, osuszyć, nałożyć odżywkę i dopiero można zacząć delikatne, stopniowe rozczesywanie ich pasmo po paśmie. Największy błąd w pielęgnacji włosów kręconych to czesanie na sucho, którego efektem jest „siano” na głowie. Takie same rezultaty daje czesanie włosów kręconych nieodpowiednimi akcesoriami. Warto pamiętać, że loki lubią się przede wszystkim z drewnianym grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.

2. Myj włosy szamponem u nasady, a na długości odżywką.

Mycie włosów kręconych też wygląda nieco inaczej – warto stosować się do zasad, jeśli chcemy mieć odpowiednio oczyszczone i nie przesuszone po myciu włosy. Jak zrobić to dobrze? To proste! Skórę głowy należy myć dokładnie, robiąc przy okazji jej masaż, bo właśnie na niej, pod gęstwiną loków kryją się wszystkie zanieczyszczenia. Szampon powinien być jednak łagodny, aby tej skóry nie podrażnić. Same włosy nie potrzebują mycia szamponem, a bardziej nawilżania i odżywiania dla uwydatnienia skrętu – stąd zaleca się mycie włosów na długości samą odżywką, która dobrze je oczywiści, a przy okazji dociąży, zrewitalizuje, wygładzi i podkreśli ich piękny blask.

3. Stosuj tylko kosmetyki z odpowiednim składem.

Przy okazji kosmetyków warto też wspomnieć o tych, których kręcone pasma nie lubią. Wszystko, co zawiera w sobie SLS lub SLES, a także złe alkohole np. Alcohol Denat, nie nadaje się do włosów kręconych. To składniki, które wysuszają włosy, a przecież te kręcone są z natury dużo bardziej suche. Odżywki, mgiełki, lakiery do włosów i pianki warto więc bacznie analizować pod kątem występowania tych składników. Jeśli chodzi o szampony z silnymi detergentami typu SLS, można je stosować, ale tylko co 3-4 mycia włosów, aby je mocniej oczyścić.

4. Weź bawełnianą koszulkę i naucz się robić tzw. plopping.

Bardzo często mówi się, że włosy kręcone należy wycierać w  bawełnianą koszulkę. To prawda, bo bawełna jest delikatna, więc nie uszkadza włosów, a do tego doskonale chłonie wilgoć, a przecież o to chodzi. Nie wystarczy jednak zamienić ręcznika na T-shirt. Trzeba jeszcze nauczyć się robić tzw. plopping. Na czym polega i co daje? Plopping to sposób, w jaki zabezpiecza się włosy po umyciu – koszulkę układa się na łóżku, głowę opuszcza nad nią i zbiera się włosy w materiał tak, aby nie ściskać ich mocno, a jedynie zebrać bliżej głowy. W ten sposób włosy oddają zbędną wilgoć, są traktowane delikatnie, a ich skręt się utrwala.

5. Zaprzyjaźnij się z kosmetykami do stylizacji.

Na koniec ważna zasada, o której zapomina wiele posiadaczek włosów kręconych, czyli: loki potrzebują dobrego stylizatora. I nie chodzi wcale o suszarkę z dyfuzorem (choć ona też pomaga), ale o odpowiednie kosmetyki do stylizacji – takie, dzięki którym pasma będą gładkie, miękkie, pełne blasku, a nie spuszone i mało sprężyste. Sprawdzą się tutaj nie tylko lakiery do włosów, ale też pianki, kremy stylizujące, żele itp. Stylizator należy dobrać do potrzeb swoich loków, bo każde mogą potrzebować czegoś nieco innego.