Jak poprawnie używać szamponu? Mycie włosów krok po kroku

Mycie włosów to czynność, do której nie przywiązujemy szczególnej uwagi. Przecież nie ma w tym nic trudnego: wystarczy trochę szamponu, trochę wody i kilka wolnych minut. A jednak okazuje się, że można myć włosy lepiej! Jak zrobić to dobrze i poprawnie używać szamponu?

Zdecydowanie za mało uwagi poświęcamy temu, jak poprawnie myć włosy. Teoretycznie wiemy, jak to robić, ale praktyka pokazuje, że mamy sporo do nadrobienia – używamy za dużo szamponu, przesuszamy włosy i skórę głowy, a do tego nie zawsze je domywamy.

Oto krótki poradnik dla wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się, jak poprawnie używać szamponu i prawidłowo myć włosy. Instrukcja krok po kroku, dzięki której zrozumiesz, co robisz nie tak.

Instrukcja. Jak używać szamponu?

KROK 1. Rozczesz włosy

Przed myciem włosów koniecznie (to ważne!) je rozczesz. To wstęp do mycia, bo już szczotką da się wyczesać co większe zabrudzenia. Poza tym ewentualne kołtuny i poplątane pasma utrudniają mycie i płukanie włosów, więc warto myć dopiero włosy, które są dobrze rozczesane.

KROK 2. Zmocz włosy

Zanim sięgniemy po szampon do włosów, warto je zmoczyć pod bieżącą wodą. Warto pamiętać, że optymalna temperatura wody do mycia włosów to 38-40° C. Wysoka temperatura w połączeniu z szamponem może okazać się mieszanką o zbyt agresywnym działaniu, która podrażni skórę głowy. Nie odsączamy włosów z wody – ona jest potrzebna, żeby szampon mógł się pienić!

KROK 3. Rozcieńcz szampon

To bardzo ważny krok! Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szampon, który kupuje w sklepie czy drogerii, to tak naprawdę koncentrat – wymaga rozcieńczenia. Jest wtedy dużo delikatniejszy dla włosów i skóry głowy, lepiej się pieni. Rozcieńczanie szamponu ma jeszcze tę zaletę, że zużywamy mniej kosmetyku, jest wydajniejszy, wystarcza na dłużej, a więc jest to dla nas oszczędność.

Jak rozcieńczyć szampon do włosów?

  • Nalej niewielką porcję szamponu w zagłębienie mokre dłoni, potrzyj obie dłonie i spień szampon (możesz dodać w trakcie jeszcze trochę wody).
  • Przygotuj niewielki pojemniczek (słoik, kubek lub specjalny spieniacz do szamponu), wlej porcję kosmetyku, dodaj wodę i energicznie wymieszaj.

KROK 4. Umyj skórę głowy

Teraz rozrzedzony szampon wystarczy nanieść na skórę głowy (nie na włosy!) i dokładnie rozmasować. Produkt spieni się jeszcze mocniej, a więc nie powinno być problemu z jego rozprowadzeniem u nasady wszystkich włosów. Podczas tego warto pamiętać o delikatnym masażu kolistymi ruchami i tym, żeby nie drapać skóry, bo można ją w ten sposób podrażnić. Myjemy delikatnie, choć skrupulatnie przez 2-3 minuty, nie pomijając żadnego fragmentu skóry.

KROK 5. Oczyść włosy

Spienionym u nasady włosów szamponem można umyć włosy na całej ich długości. Wystarczy przeciągnąć pianę od nasady po końcówki – tak, jak byśmy głaskały włosy. Nie trzeba ich mocno trzeć i szorować!

KROK 6. Powtórz mycie

Z reguły jedno mycie nie wystarcza, żeby dokładnie oczyścić włosy z zabrudzeń – choć to zależy od szamponu, częstotliwości mycia włosów i tego, czy mają tendencję do przetłuszczania się. Jeśli mają, należy spłukać szampon chłodną wodą i powtórzyć trzy poprzednie kroki.

KROK 7. Wypłucz włosy

Po umyciu włosów trzeba je dokładnie wypłukać. Nie pobieżnie, nie na szybko, ale bardzo dokładnie, żeby nie pozostała na nich ani odrobina szamponu. Resztki detergentów na włosach lub skórze głowy mogą wysuszać i podrażniać, więc spłukiwać należy do momentu aż woda będzie całkowicie czysta i nic nie będzie się pieniło. Oczywiście płuczemy chłodną wodą, żeby domknąć łuski włosów.

KROK 8. Odsącz włosy

Na koniec włosy trzeba odsączyć z nadmiaru wody – najpierw zbierając ją dłonią, a następnie zawijając je w miękki, chłonny ręcznik. Z ręcznikiem na głowie zawiniętym na kształt turbanu warto pochodzić kilka minut, aby włosy oddały nadmiar wilgoci. Potem warto je rozczesać drewnianym grzebieniem i albo dać im wyschnąć naturalnie, albo wysuszyć suszarką (używając chłodnego nawiewu!).