Rozczesywanie włosów kręconych. Czesać czy nie czesać?

Posiadaczki włosów kręconych doskonale wiedzą, że trudno polubić się ze szczotką, gdy na głowie ma się burzę loków. Po rozczesaniu potrafią zamienić się w puch, a nieczesane są niczym rybacka sieć: nie do rozplątania. Czesać więc czy nie czesać? Czas poznać najlepsze sposoby na okiełznanie burzy loków.

Plusów posiadania naturalnie kręconych włosów jest wiele. Kiedy inne kobiety z uporem próbują zakręcić pasma w efektowne loki, tobie wystarczy, że je umyjesz i poczekasz aż wyschną. Naturalny skręt ma jednak też swoje minusy – włosy kręcone lubią się splątywać i trudno je rozczesać. Jeśli spróbujemy je wygładzić i rozczesać bez wiedzy o tym, jak najlepiej to zrobić, z dużym prawdopodobieństwem je po prostu zniszczymy. Dlatego czas dowiedzieć się, jak prawidłowo rozczesywać włosy kręcone. Nie jest to sztuka trudna, ale jej tajniki znane są tylko najlepszym adeptom sztuki fryzjerskiej. Czas odkryć ich sekret!

Rozczesywanie włosów kręconych. Na mokro czy na sucho?

Pewnie wiele dziewczyn z kręconymi włosami pamięta czasy dzieciństwa, w których to mama próbowała na siłę rozczesywać burzę loków, traktując je jak każde inne włosy. Takie rozczesywanie włosów kręconych na sucho kończyło się z reguły bólem, płaczem i puchem, który przestawał przypominać loki. Wszystko to brało się oczywiście z niewiedzy.

Dziś wiemy, że włosy kręcone zawsze należy rozczesywać na mokro. I nieważne, że wszyscy mówią, że mokre włosy są delikatniejsze i łatwiej je uszkodzić mechanicznie. Loki są tutaj wyjątkiem od tej reguły i je rozczesujemy wyłącznie na mokro. Chyba że po raz kolejny chcemy skończyć z napuszoną fryzurą.

Kosmetyki do rozczesywania włosów kręconych. Co pomaga?

Oczywiście rozczesywanie włosów kręconych można sobie ułatwić, stosując odpowiednie kosmetyki. Nie pomogą w każdym przypadku, ale wszystkiego warto spróbować – zwłaszcza gdy zależy nam na pięknie prezentujących się i (co najważniejsze!) zdrowych włosach.

  1. ODŻYWKA DO WŁOSÓW – to podstawowy kosmetyk, który powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej posiadaczki loków. Bez niego ich rozczesanie jest niemożliwe nawet na mokro. To właśnie odżywka pomaga podkreślić ich skręt i ograniczyć puszenie się włosów. Jej zadaniem jest otulenie pasm cienką, niemal niewyczuwalną warstwą, dzięki której są gładsze, a grzebień sunie po nich bez większych przeszkód. Warto wypróbować czesanie włosów kręconych na odżywkę, czyli po myciu i zaaplikowaniu tego kosmetyku.
  2. OLEJEK DO WŁOSÓW – drugim kosmetykiem, który może pomóc w pielęgnacji włosów kręconych jest olejek. Zaaplikowany na włosy nie tylko otuli je warstwą okluzyjną, wygładzi i nabłyszczy. Warto pamiętać, że olejowanie włosów kręconych to również skuteczna metoda ich pielęgnacji, regeneracji i ochrony np. przed wilgocią. A nic tak bardzo nie szkodzi włosom kręconym jak właśnie wilgoć, przez którą puszą się i stają niesforne.

Akcesoria do czesania włosów kręconych. Czym rozczesywać?

Wiemy już, że włosy kręcone trzeba rozczesywać na mokro i że najlepiej pomóc sobie odżywką lub olejkiem. Czas dowiedzieć się, czym czesać loki, żeby ich nie uszkodzić. Wybór akcesoriów do stylizacji i rozczesywania włosów jest duży, a szczotki i grzebienie mogą mieć naprawdę różne kształty. Zamiast jednak szukać wymyślnych rozwiązań, lepiej poświęcić więcej czasu na pielęgnację loków, bo do ich rozczesywania najlepiej sprawdzają się po prostu palce lub drewniany grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Wbrew pozorom szczotki wcale nie są odpowiednie dla włosów kręconych. Warto też unikać wszelkiego typu akcesoriów z tworzyw sztucznych, zakończonych ostrymi krawędziami.