Zanim zaczniesz stosować oleje, powinnaś wiedzieć, dlaczego tłoczone na zimno oleje oraz związane z nimi olejowanie włosów jest tak istotne.

OLEJKI, WŁOSY I CZĄSTECZKI

Olejki do włosów charakteryzują się czymś, czego nie ma żadna odżywka, szampon ani balsam: są zbudowane z maleńkich cząsteczek, które są w stanie wniknąć do wnętrza włosa i tam dogłębnie go odżywić oraz zregenerować. Cząstki w olejkach działają niczym najlepiej zorganizowana ekipa remontowa, która odbuduje każdy twój włos – cegiełka po cegiełce.

Na tym nie koniec. Olejki są w pełni naturalne i bezpieczne, a zatem stanowią rewelacyjną kurację dla skóry głowy i cebulek. Powinnaś mieć świadomość tego, że to właśnie tam (w skórze głowy i mieszkach włosowych) zaczyna się piękno włosów – cebulka to fabryka zdrowia dla twoich kosmyków. Bez odpowiedniej pielęgnacji cebulek włosy po prostu niszczeją, zaczynają wypadać, przestają rosnąć, stają się cienkie i łamliwe.

olejowanie wlosowPOROWATOŚĆ WŁOSÓW

Dobroczynne, naprawiające zniszczenia cząstki w olejkach do włosów nie mają takich samych rozmiarów… i całe szczęście, ponieważ włosy mają różną budowę. Każda z nas ma inny typ włosów, który najtrafniej określa się za pomocą porowatości włosów.

Porowatość włosów to, innymi słowy, stopień odchylenia łusek na powierzchni włosa. Im bardziej są one odchylone na zewnątrz, tym większa porowatość włosów. Istnieją 3 główne kryteria określające porowatość włosów. Kierując się nimi, możesz zatem stwierdzić czy:

  • Twoje włosy są niskoporowate (wówczas łuski włosów przylegają do łodygi, a kosmyki są gładkie i stosunkowo grube, lecz niestety nie poddają się łatwo stylizacji).
  • Twoje włosy są średnioporowate (wówczas łuski włosów delikatnie odchylają się od łodygi, a to wpływa na ich wygląd i kondycję: zaczynają się puszyć, nie są ciężkie i grube, ich końce zaczynają niszczeć, włosy elektryzują się, latem i zimą wymagają szczególnej troski i opieki, a toksyny ze środowiska potrafią wniknąć do ich wnętrza i zaburzać ich wewnętrzną strukturę).
  • Twoje włosy są wysokoporowate (to oznacza, że są bardzo słabe, łamliwe, cienkie i wysuszone, bardzo szybko chłoną wodę oraz toksyny ze środowiska, kruszą się i puszą).

POROWATOŚĆ WŁOSÓW A NATURALNE OLEJKI

Znajomość porowatości włosów jest niezwykle istotna – to ona pozwala bowiem dobrać odpowiednią pielęgnację do twoich kosmyków. Porowatość włosów można zbadać u trychologa, ale najczęściej uważna obserwacja włosów skonfrontowana z opisami dotyczącymi porowatości pozwala przypisać je do konkretnej kategorii.

BADANIE POROWATOŚCI WŁOSÓW W DOMU

Jeśli nadal nie jesteś pewna, jaką masz porowatość włosów – wykonaj w domu genialny w swej prostocie test na porowatość.

Weź czysty, pozbawiony odżywek i środków do stylizacji włos i wrzuć go do naczynia z wodą. Po 10 minutach sprawdź, jak się zachował::

  1. Włos pływa po powierzchni – masz włosy o niskiej porowatości
  2. Włos zanurkował mniej więcej do połowy – masz włosy o średniej porowatości
  3. Włos opadł na dno lub pływa przy dnie naczynia – masz włosy o niskiej porowatości

POROWATOŚĆ – CZY MA ZWIĄZEK ZE ZDROWIEM WŁOSÓW?

Zdecydowanie ma.

Im wyższa porowatość włosa, tym bardziej jest on zniszczony i wysuszony.

Nie znaczy to jednak, ze niskoporowate włosy są w pełni zdrowe. Każdy rodzaj włosów ma swoje „problemy”, z którymi musi się zmagać. Panie o wysokoporowatych włosach mają z nimi (niestety) najwięcej pracy, gdyż takie kosmyki należy nieustannie chronić przed całkowitą dewastacją, nawilżać i odżywiać. Nie znaczy to jednak, ze niskoporowate włosy nie wymagają żadnej pielęgnacji. Ich głównym problemem jest brak sprężystości (tego rodzaju pukle są sztywne i trudne do ułożenia). Kobiety o niskoporowatych włosach mają często problemy ze skórą głowy – zbyt intensywnym wytwarzaniem sebum, które przetłuszcza włosy, a tym samym osłabia cebulki i przyczynia się do wypadania włosów.

Znajomość porowatości włosów jest zatem kluczem do wybrania odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia im dokładnie tego, czego potrzebują.

JAK DOBRAĆ OLEJ DO POROWATOŚCI?

Olejki do włosów dobiera się, sprawdzając zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych w danym oleju. Każdy kwas z grupy omega ma inne rozmiary cząsteczek, które dopasowują się do odchyleń łusek na łodydze włosa… czyli właśnie do porowatości. Oto schemat, który pomoże ci dobrać olejek do porowatości włosów:

WŁOSY NISKOPOROWATE

Dopasuj do nich oleje o nasyconych kwasach tłuszczowych, czyli o małych cząstkach wnikających. Do takich olejków należą przede wszystkim: kokosowy, babassu, palmowy.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE

Dopasuj do nich oleje o jednonienasyconych kwasach tłuszczowych z grupy omega – 7 i omega – 9. Mają one cząstki półwnikające. Należą do nich przede wszystkim: olej arganowy, makadamia, migdałowy, awokado, sezamowy.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE

Dopasuj do nich olejki o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych z grupy omega – 3 i omega – 6. Mają one duże cząsteczki, pasujące do odchyleń łusek na włosach o wysokiej porowatości. Do takiej grupy olejków należą przede wszystkim: lniany, z pestek dyni, słonecznikowy, kukurydziany,

Dobranie olejku do porowatości twoich włosów to ogromny krok do sukcesu. Ostatnim, maleńkim kroczkiem jest wybranie najlepszej metody olejowania włosów.

Olejek można bowiem nakładać na włosy na kilka sposobów.

Pamiętaj, że najlepsze efekty daje ZAWSZE olejowanienie tylko kosmków, ale również (głównie) skóry głowy. Tylko taka metoda zapewni dogłębną regenerację włosom. Olejki, które nie nadają się do olejowania skóry głowy, stanowią kosmetyki upiększające włosy, ale nie poprawiają trwale ich struktury.

METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW

  1. NA CAŁĄ NOC – olejek nałóż na suche lub wilgotne kosmyki i skórę głowy. Jeśli nie masz czasu na całonocne olejowanie lub po prostu nie lubisz spać z olejem na głowie – pozostaw olej na włosach przez godzinę lub dwie. Chodzi o to, żeby miał on jak najwięcej czasu na to, by naprawić włosy.
  2. NA KWADRANS – zastosuj olej przed myciem włosów – nałóż go na suche włosy, a następnie zmyj, lub na wilgotne kosmyki podczas mycia głowy (zamiast tradycyjnej maski do włosów).
  3. NA ODŻYWKĘ – kilka kropli olejku do włosów możesz dodać również do swojej ulubionej odżywki, aby spotęgować jej działanie.
  4. JAKO SERUM NA SUCHE WŁOSY PO MYCIU – to metoda służąca przede wszystkim zdyscyplinowaniu i szybkiemu „upiększeniu” włosów. Zabezpieczy kosmyki przed wysokimi temperaturami, zadba o końcówki i nada im pięknego blasku.